Chytré kamery Konica Minolta dostaly novou robotickou paži

| 13 března 2024

Konica Minolta doplňuje řešení chytrých kamer o inovovanou technologii z oblasti robotiky, tzv. kolaborativního robota neboli Cobota. Kamery využívající umělou inteligenci dokážou zastat práci výstupní kontroly a odhalit jakékoli poškození či znečištění produktu již přímo na výrobní lince. Díky nové robotické paži dokáže systém defektní výrobek také automaticky odstranit, aniž by zpomalil výrobní proces.


  • Možnosti chytrých kamer od Konica Minolta v segmentech výroby či logistiky může rozšířit robot s nosností až 30 kg
  • Technologie umožňuje automatizovaně vykonávat příkazy umělé inteligence z kamerových systémů
  • Cobot dokáže zastat monotónní či náročné práce a může fungovat i v bezprostřední blízkosti lidí
 
„Cobot je vhodný pro všechny výrobní a logistické provozy. Největší přínos nabízí v případě monotónní a opakující se manuální práce, nebo na pozicích ve výrobě, které trpí nedostatkem personálu. Ve spojení s chytrými kamerami lze tyto činnosti efektivně zautomatizovat a díky možnosti práce v režimu 24/7 i výrazně zvýšit spolehlivost a rychlost výroby," uvedl Milan Obertik, vedoucí divize Forxai Video Visions společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech, a dodal: „Kromě zajištění kontrolních činností dokáže zastat také těžké či nečisté práce, jako je sváření, utahování či lepení. Díky bezpečnostním funkcím, jako je technologie na snímání síly a detekce kolize, může však pracovat přímo vedle lidí bez potřeby budování jakýchkoli ochranných bariér.
 
Konica Minolta se na globální úrovni prosazuje v oblasti robotiky zejména v sektoru zdravotnictví a přepravy zboží. Robotické paže pro průmysl pak začala dodávat v roce 2008. Nejnovější verze cobota nabízí nosnost až 30 kg, vyšší přesnost pohybů a vylepšené napojení na průmyslové protokoly. „Mezi přednosti cobota patří mimo jiné i rychlost jeho nasazení. Jeho sestavení a naprogramování první jednoduché úlohy zabere i netrénovanému operátorovi méně než hodinu,“ uvedl M. Obertik.
 
Cobot od Konica Minolta může v kombinaci s chytrým kamerovým řešením fungovat aktuálně ve dvou konfiguracích. Buď je kamera umístěna samostatně a cobot pracuje namísto člověka jako manipulátor, nebo může být umístěna na konci robotické paže, kdy pořizuje a vyhodnocuje snímky z každého místa, kam ji cobot posune.
 
„Energeticky je cobot mnohem méně náročný než tradiční průmysloví roboty. Jeho spotřeba je v průměru kolem 200 W, což je pro srovnání podobná hodnota jako u domácí herní konzole,“ uzavřel M. Obertik s tím, že cobot je k dispozici pro praktické ukázky i v pražském showroomu Konica Minolty.

Tisková zpráva.pdf