Konica Minolta uvádí na trh technologii na potisk vlnité lepenky PKG-675i

| 12 února 2021

Konica Minolta uvádí na trh technologii na potisk vlnité lepenky PKG-675i

Digitální inkjetová tiskárna s inkoustem na vodní bázi otevírá prostor malonákladovému tisku a personalizaci obalů z vlnité a skládané lepenky a usnadňuje tak poskytování služeb rychle rostoucím odvětvím, jako jsou například internetové obchody.


Společnost Konica Minolta dnes oznámila uvedení nové digitální inkjetové technologie na obaly z vlnité lepenky. Stroj PKG-675i nabízí tiskařům, marketingovým oddělením i majitelům různých značek jednoduché řešení pro výrobu zakázkových obalů, což odpovídá trendu směřujícímu k ještě osobitějšímu tisku na vlnitou lepenku a karton.
 
PKG-675i dokáže rychle a ekonomicky tisknout v malých nákladech na vlnitou i hladkou lepenku, která může být v arších i předsekaná. Pro zpracovatele obalů představuje ideální řešení pro rychlou tvorbu návrhů obalů – pomáhá zkrátit dobu uvedení na trh a snížit objem odpadu. Typickým příkladem použití je malonákladový tisk na obaly z vlnité lepenky typu ‚box-to-shelf‘ na produkty pro osobní péči, péči o domácnost a hotová jídla, kde je účelem obalu produkt ochránit, propagovat a doručit.  
 
Pandemie COVID-19 měla na dnešní trh s obaly obrovský vliv a mnohé ze změn tu už pravděpodobně zůstanou. Přestože celkový objem výroby obalů z vlnité lepenky v průběhu roku 2020 poklesl, dá se očekávat, že spolu s mezinárodním obchodem znovu poroste. Je to právě způsob prodeje a distribuce, který tyto velké změny způsobil, a který zároveň odklání trend pryč od kartonů pro maloobchodní prodej směrem k formátům vhodným pro zásilkový prodej, distribuci a internetové obchody.
 
Průzkum společnosti Smithers[1] naznačuje, že pandemie urychlila nárůst poptávky po obalech určených pro internetové obchody o dva až tři roky ve srovnání s prognózami před pandemií COVID-19. Celosvětový trh obalů pro internetové obchody měl v roce 2020 hodnotu více než 49 miliard dolarů, přičemž průzkum společnosti Smithers ukazuje, že 80 % tohoto podílu tvoří právě obaly z vlnité lepenky.
 
Pavel Franko, ředitel pro oblast PP/IP Konica Minolta Business Solutions Czech, uvedl: „Právě nárůst v oblasti internetového prodeje je jeden z trendů, které určují budoucnost obalového průmyslu, což bude mít zásadní dopad právě na výrobce vlnité lepenky. Musí být především schopni rychle reagovat a navrhovat obaly přímo pro internetové obchody, které řeší problémy související se zásilkovým prodejem. Stále častěji totiž nabízejí individualizované produkty nebo produkty, které mají mnoho různých verzí. Hlavní výhodou PKG-675i je právě tvorba kvalitních prototypů s možností prakticky ověřit realizovatelnost a také možnost potisknout i malou sérii obalů, které jsou individualizované.“
 
Stroj PKG-675i je vyráběn partnerem společnosti Konica Minolta MTEX NS a díky pěti tiskovým hlavám Memjet® CMYK dosáhne šířky tisku 1 067 mm. Umí tisknout pestrou grafiku na vlnitou lepenku v rozlišení 1 600 x 1 600 dpi. S minimálními zásahy před tiskem lze vytvářet zakázková řešení ve vysokém rozlišení rychlostí až 18 metrů za minutu. Tiskárna je dodávána s ripem Caldera a využívá inkousty na vodní bázi, které jsou schváleny FDA pro nepřímý styk s potravinami.
 
Elói Ferreira, výkonný prezident a zakladatel MTEX NS, řekl: „Tato spolupráce se společností Konica Minolta přinese zákazníkům podstatné výhody. Během posledního desetiletí si společnost MTEX NS díky kvalitě a inovacím vybudovala silné postavení a zároveň neustále rozšiřovala nabídku svých služeb a globální zastoupení do více než 40 zemí na pěti kontinentech. Tato technologie přináší ideální řešení pro rychlou tvorbu návrhů obalů, které pomáhá zkrátit dobu uvedení na trh a snížit objem odpadu v oblastech skládacích kartonů a obalů z vlnité lepenky.“