Ekologie

Poradce pro recyklování: Kam s použitými tonery nebo šanony?

Také přemýšlíte, jak správně recyklovat některé kancelářské potřeby? Častým problémem jsou tonery, odpad ze skartovaček, kancelářský papír nebo jiné kancelářské vybavení.

10.10.2023
3 minuty 3 minuty
Obsah
Přibližně 70 % veškerého odpadu produkovaného v kancelářích tvoří směsné papírové výrobky. Od letáků, katalogů, po faktury, tiskoviny, účtenky. Kromě toho přibližně 30 % všech vytištěných papírů není nikdy vyjmuto z tiskárny a nenajdou upotřebení. I proto je recyklace na pracovišti důležitá. A na co bychom se měli při recyklování zaměřit?

1. Tonery

Některé tonery obsahují látky, které se při nesprávném zacházení mohou uvolňovat do životního prostředí a kontaminovat ho. Jedná se především o tonerový prach, zmagnetizované kovy nebo saze. Použité tonery proto nevyhazujte do nádob. Hledejte zařízení vybavená moderními polymerizovanými tonery. Ty mohou snížit emise CO2 až o polovinu. Do popředí se dostávají také tonery vyrobené z biomasy. Recyklovat tonery můžete dvěma způsoby: 

  • Předat prodejci nebo dodavateli, u kterého jste jej zakoupili. Prodávající je povinen s ním nakládat v souladu s platnými právními předpisy.  

  • Využití programu recyklace tonerových kazet, který nabízejí jednotliví výrobci tiskáren a tonerů. Jedná se o bezplatný, snadný a ekologický způsob recyklace prázdných tonerových kazet.

Jaká je praxe u vyřazených tonerů Konica Minolta?  

Jsme si plně vědomi své globální odpovědnosti ve všech ohledech své činnosti. To zahrnuje i výběr materiálů pro výrobu tonerů jako je např. biomasa, která je v nich použita. Tato technologie výroby redukuje škodlivý vliv na životní prostředí a přispívá k jeho ochraně.  

Ve spolupráci s kolektivním systémem REMA zajišťujeme zpětný odběr veškerých vyřazených tonerů Konica Minolta. V rámci zpětného odběru se tonery nezařazují pod kód odpadu a není nutná jejich evidence ve vašem odpadového hospodářství. Svoz vyřazených tonerových kazet je možné objednat samostatně nebo společně s vyřazeným elektrozařízením či bateriemi.

2. Kancelářský papír

Do kontejneru na papír patří samotný kancelářský papír, ale také obálky, časopisy, katalogy nebo krabice. Nemusíte se bát, když na papíře zůstane kancelářská sponka, na obálce je plastové okénko nebo na papíře zůstane lepicí páska. S tím si poradí při recyklaci.

3. Skartovaný papír

Pro skartovaný papír platí jiná pravidla. Zde platí zásada, že v menším množství ho můžete hodit do kontejneru na papír. Ve velkém množství se doporučuje odvést na sběrný dvůr.  Mějte na paměti, že skartovaný papír představuje riziko znečištění okolí kontejneru. Při jeho otevírání jej vítr často rozfoukává. Některé společnosti začaly používat skartovaný papír jako výplň obalů místo bublinkové fólie.

4. Šanony, euroobaly

Papírové složky vhazujte do kontejneru na papír i s jeho kovovými částmi. Plastové šanony, popřípadě papírové s laminovanou vrstvou dáváme do komunálního odpadu.  Do komunálu patří i termopapír (například účtenky). Euroobaly patří do plastu.

5. Pera

Pokud se dají kancelářská pera rozmontovat, tak je dobré jednotlivé díly rozebrat a roztřídit do správných kontejnerů. Plastové tělo pera tedy hodíme do plastového kontejneru a zbytek do komunálního odpadu.

bizhub C250i dlaždice IK

Efektivní tisk a ekologická likvidace tonerů

Energeticky efektivní kancelářské stroje Konica Minolta.

Dozvědět se více
Toto by také mohlo být pro vás zajímavé:

7 tipů pro ekonomický
a ekologický tisk

Patříte mezi firmy, ve kterých se stoly prohýbají pod množstvím vytištěných...

Ekologie
15.09.2023

Pět tipů pro digitální úklid a udržitelnost

Den digitálního úklidu 2024 se koná 16. března 2024 a vybízí nás, abychom se...

Ekologie
15.03.2024
PRO VÁS OD NÁS: