Ekologie

7 tipů pro ekonomický
a ekologický tisk

Patříte mezi firmy, ve kterých se stoly prohýbají pod množstvím vytištěných papírů a dokumentů? Věříme, že to tak není. Přesto koukněte na několik našich tipů, kterými lze při tisku šetřit Vaše náklady i životní prostředí.

15.09.2023
4 minuty 4 minuty
Obsah
71 % zaměstnanců dle zprávy Quocirca Future of Work Spotlight on Sustainability 2025 tvrdí, že do roku 2025 budou enviromentální otázky a udržitelnost pro jejich podnikání důležité resp. mimořádně důležité (respondenty průzkumu byli administrativní pracovníci a manažeři IT). Každá snaha se počítá, proto čtěte dále.

1. Snižte spotřebu energie a papíru


Nejjednodušší způsob, jak ušetřit energii, je využívat na tiskovém zařízení úsporné režimy. Příkladem jsou tiskárny Konica Minolta s funkcí rychlého startu nebo úspornými režimy s rychlým vypínáním nepoužívaných částí zařízení. I díky tomu lze dosáhnout poloviční spotřeby energie oproti limitům Energy Star. Dobrým tipem je také režim spánku zkrátit z 20 na 2 minuty.

2. Digitalizujte vše, co se dá


Digitalizace papírových dokumentů jako jsou faktury, smlouvy, objednávky či předávací protokoly výrazně snižuje potřebu tisku. Šetříte tím přírodu, jste efektivnější a současně také snižujete provozní náklady. Kromě digitalizace dokumentů nabízí Konica Minolta prostřednictvím certifikovaného partnerství s M-Files řešení pro kompletní management dokumentů a informací včetně elektronického podpisu, správy datové schránky nebo důvěryhodného archivu. 

3. Pořiďte si repasovaná zařízení


Nejnovější zařízení sice mohou být nejmodernější, pro životní prostředí však představují novou zátěž. Chcete-li ušetřit, můžete odkoupit naše pronajaté zařízení po uplynutí operativního leasingu. Nákupem repasovaného zařízení bizhhub, ve srovnání s výrobou nového, dokážete ušetřit až 70 % emisí skleníkových plynů (v závislosti na zařízení). Šetříte jak nové zdroje, ekologii, tak své náklady.

4. Ověřte si možnosti recyklace


Zajímejte se o to, jakým způsobem je tiskárna a především tonery recyklovány. Vyhledávejte zařízení vybavená moderními polymerizovanými tonery nebo tonery z biomasy. Ty dokáží snížit emise CO2 až o polovinu. Recyklovat tonery můžete dvěma způsoby. Buď jej můžete předat u prodejce nebo dodavatele, kde jste si jej koupili. Druhou možností recyklace toneru je využít program recyklace tonerových kazet, které nabízejí jednotliví výrobci tiskáren, tonerů.

5. Udělejte si energetický audit tiskárny


Pomocí energetického auditu si můžete vysledovat, jakou spotřebu má Vaše tiskárna a následně provést potřebné změny. Tiskárny Konica Minolta mají v sobě zabudováno několik takových nástrojů. Příkladem je služba celkových nákladů (Total Cost of Ownership - TCO). Získáte přesný přehled o spotřebě energie, papíru či toneru.

6. Používejte recyklovaný papír


Dopad na životní prostředí můžete snížit také používáním recyklovaného papíru. Ve srovnání s klasickým kancelářským papírem se ušetří při jeho výrobě 73 % energie, 80 % vody a 40 % emisí CO2.

7. Zvažte kompenzaci vlivu tisku na životní prostředí


Vliv tisku můžete kompenzovat podporou projektů na ochranu klimatu. Příkladem je program Enabling Climate Comensation, v jehož rámci Konica Minolta poskytuje kompenzaci za nezbytné emise skleníkových plynů, které vznikají během životního cyklu zařízení. Druhým zajímavým projektem je ClimatePartner, kde podporujeme nahrazování fosilních paliv obnovitelnými zdroji energie.
bizhub C250i dlaždice IK

Energeticky efektivní kancelářský tisk

Široký přehled kancelářských tiskových zařízení.

Dozvědět se více

Digitalizace dokumentů a M-Files

M-Files je lídrem v oblasti správy dokumentů na základě metadat, která vám pomůže rychle najít informace a zabezpečit citlivá data.

Dozvědět se více
Toto by také mohlo být pro vás zajímavé:

Pět tipů pro digitální úklid a udržitelnost

Den digitálního úklidu 2024 se koná 16. března 2024 a vybízí nás, abychom se...

Ekologie
15.03.2024

Poradce pro recyklování: Kam s použitými tonery nebo šanony?

Také přemýšlíte, jak správně recyklovat některé kancelářské potřeby? Častým...

Ekologie
10.10.2023
PRO VÁS OD NÁS: