Deset let od převzetí české společnosti Webcom se tato investice ukázala jako nejlepší akvizicí Konica Minolta v Evropě
České zastoupení je třetí nejziskovější ze 40 evropských společností skupiny
Na polovině tržeb se již podílí produkty mimo tradiční kancelářská tisková řešení: IT služby, technologie industriálního tisku nebo kamerová řešení
V České republice instaluje Konica Minolta v průměru šest kamer denně
K historicky nejlepším výsledkům pomohl zejména růst obchodu v segmentu industriálního tisku a rozvoj v oblasti IT služeb. Zde se projevila úspěšná akvizice české společnosti Webcom (v současnosti pod jménem Konica Minolta IT Solutions Czech) z roku 2015, která sama přispěla k výsledným tržbám 600 miliony korun.
„Investice do společnosti Webcom je jednoznačně nejlepší akvizicí Konica Minolta v Evropě. Nikdy nebyla ve ztrátě ani nestagnovala. Vždy generovala zisk a od roku 2020, kdy se jejího vedení jako výkonný ředitel ujal Martin Pondělíček, vzrostl její obrat o 84 %. Více než tři čtvrtiny prodejů navíc tvoří práce s přidanou hodnotou, tedy prodej odbornosti našich zaměstnanců v rámci dodávky nových produktů, servisu a vývoje na míru,“ uvedl Pavel Čurda, generální ředitel Konica Minolta Business Solutions Czech (KMBCZ).
Řešení obchodních aplikací v segmentu IT služeb jsou převážně postavená na technologiích společnosti Microsoft. V oblasti digitalizace jsou partnery Konica Minolta také mezinárodní společnosti jako M-Files nebo Nintex. Mezi nejvýznamnější produkty patří podnikové informační systémy Microsoft Dynamics 365 a služby související s nástroji M365, Power Platform a Azure. IT služby společně s prodejem kamerových systémů, produkčních tiskových strojů a technologií pro industriální tisk tvoří aktuálně již zhruba polovinu tržeb KMBCZ.
Druhou polovinu obratu generuje tradiční oblast kancelářských tiskových řešení. Její podíl se však podle P. Čurdy bude postupně snižovat, a proto se chce společnost stále více zaměřovat na inovace a rozvoj i v dalších oblastech. Dobrým příkladem diverzifikace obchodu jsou podle něj technologie industriálního tisku, které zajišťují potisk libovolných materiálů přímo během výrobního procesu. Prodej těchto technologií přispěl k letošním tržbám společnosti již z 15 %.
V oblasti digitálního produkčního tisku drží Konica Minolta v České republice dlouhodobě pozici lídra. Tuzemský polygrafický trh však využívá digitální technologie zatím jen z 10 % a nabízí tak výrazný prostor pro další rozvoj. Cílem Konica Minolta v této oblasti je proniknout zejména do vyšších segmentů s novými výkonnějšími stroji a dále posilovat prodeje obalových a zušlechťovacích technologií.
V České republice se Konica Minolta rovněž etablovala na trhu kamerových řešení. Dodává technologie značek MOBOTIX nebo i-PRO s videoanalytickým softwarem FORXAI vyvíjeným českými programátory přímo v brněnském inovačním centru společnosti. Jako jediná firma na světě získala letos pro své kamery s umělou inteligencí certifikaci pro požární hlásič, takže mohou nahradit klasické detektory kouře.
„V českých firmách instalujeme denně v průměru šest kamer. Pokrýváme oblasti od tradičního zajištění bezpečnosti lidí či majetku přes automatizaci v průmyslu a logistice až po sledování a vyhodnocování chování lidí například v retailu či ve zdravotnictví. Naše technologie využívají firmy jako CETIN, Zentiva nebo Albert. Přesto považuji, i na základě osobních zkušeností z ,domovského Japonska‘, potenciál tohoto trhu za zdaleka nevyčerpaný a v kombinaci se stále rozvíjející se umělou inteligencí v podstatě za nekonečný,“ uzavřel P. Čurda.
Vývoj hospodářských výsledků Konica Minolta v ČR (2022-2024)
Tržní podíly Konica Minolta v ČR dosáhly v případě černobílých digitálních produkčních strojů 53,8 % a v segmentu barevných zařízení 46,2 %. Na trhu kancelářských multifunkčních zařízení formátu A3 činil podíl společnosti u barevných zařízení 40,1 % a u černobílých strojů pak 25.7 %.
Zdroj: Infosource