Sdílet
Důraz na udržitelný rozvoj a úsporu energií se Konica Minolta vyplácí. Odráží se v rostoucím zájmu zákazníků, kteří aktuálně hledají příležitosti, jak vylepšit svoje ESG reporty. Jednu takovou jim nabízí spolupráce s japonským koncernem, který je v současnosti největším tuzemským dodavatelem multifunkčních tiskových zařízení.
Navzdory růstu cen energií za poslední dvě dekády platí zákazníci Konica Minolta za spotřebu elektřiny tiskových zařízení od roku 2006 stále stejně.
Spotřeba elektřiny nejvyužívanějších kancelářských multifunkčních zařízení Konica Minolta v ČR klesla za posledních 17 let o 32 %.
V úsporném režimu dosahují současná zařízení oproti modelům z roku 2006 pouze čtvrtinové spotřeby.
Ekologickou nenáročnost tisku podporuje Konica Minolta rovněž využíváním tonerů vyrobených z biomasy a jejich obalů z recyklovaných plastů.
„Zatímco ceny elektřiny rostou, spotřeba energie u našich multifunkčních zařízení klesá. U nejběžnějších kancelářských strojů se konkrétně snížila při tisku o 32 % a v úsporném režimu až o tři čtvrtiny. Vyplývá to z porovnání technických parametrů, které jsme provedli u nejčastěji dodávaných strojů od roku 2006,“ řekl Pavel Čurda, generální ředitel Konica Minolta Business Solutions Czech.
Z analýzy Konica Minolta vychází, že průměrná firma s deseti multifunkčními stroji v roce 2006 zaplatila ročně za jejich spotřebu elektřiny 26 247 korun. V roce 2023 pak náklady dosáhly v podstatě stejné výše, 27 471 korun, a to přesto, že se cena elektřiny v daném tarifu mezi těmito lety zvýšila ze 4,50 na 7 korun za kWh.
„Snižování energetické náročnosti provozu je stále častějším požadavkem zákazníků, ať už z důvodu finančních úspor, nebo kvůli povinnostem vyplývajícím z ESG politik. Dobrou zprávou je, že se nám daří spotřebu elektřiny u našich zařízení stále snižovat. Lze proto říci, že už 17 let zákazníkům pomáháme udržet tiskové náklady na stejné úrovni,“ doplnil P. Čurda.
Snižování energetické náročnosti ale není jediný směr, na který Konica Minolta v oblasti ESG vsadila. Její tonerové lahve jsou až z 60 % vyrobené z recyklovaných plastů a ekologické jsou i samotné tonery vlastní výroby. Ty obsahují minimálně 9 % biomasy a nad rámec zákonných norem se vyznačují celkovým ekologickým způsobem výroby, která produkuje přibližně o 40 % méně emisí CO2, NOx a SOx. „Postupujeme tak v našem globálním závazku snížit do roku 2050 emise oxidu uhličitého v průběhu životního cyklu výrobku o 80 % ve srovnání s rokem 2005,“ informoval P. Čurda.
Konica Minolta za svou snahu o udržitelný rozvoj opakovaně získává mezinárodní prestižní ocenění od společnosti EcoVadis. Ta zařadila japonskou IT společnost v letošním roce již podeváté v řadě mezi 5 % nejlepších společností ve všech oblastech, které hodnotí. Těmi jsou životní prostředí, práce a lidská práva, etika a udržitelné zadávání zakázek.