Konica Minolta slaví 150 let: Na MSV 2023 představuje pokročilé AI technologie

| 15 září 2023

Účastníme se nejvýznamnější veletržní události roku, Mezinárodního strojírenského veletrhu. Návštěvníky zveme do našeho FORXAI studia na stánek 078 v hale F. FORXAI Mirror představíme na MSV 2023 v premiéře.


Co jsem si pro návštěvníky veletrhu připravili?   
 
Nástroje pokročilých AI technologií ve výrobním procesu 
  • Rozpoznávání a počítání objektů  
  • Kontrola kvality montáže
  • Vizuální kontrola defektů  
 
FORXAI Studio 
  • Konfigurační nástroj pro vytváření Machine Learning modelů. 
  • Praktické ukázky, jak učit AI.  
 
FORXAI Mirror 
  • Pokrokové zařízení pro kontrolu ochranných pomůcek zaměstnanců ve výrobních firmách (potravinářský, chemický, farmaceutický průmysl a další).  
 
Pomocí platformy FORXAI Video Vision si mohou návštěvníci přímo na veletrhu vyzkoušet pokročilé AI technologie a jejich jednoduché uživatelské rozhraní k rozpoznávání objektů, ochranných pomůcek, defektů, znečištění nebo chybějících či nesprávných komponentů výrobků.
 
Nástroje FORXAI studia rozšiřují na zcela novou úroveň využití chytrých kamerových řešení Konica Minolta zejména ve výrobních a logistických firmách. S jejich pomocí lze automaticky sledovat celý výrobní cyklus. Například aplikace pro kontrolu kvality montáže (Assambly Quality Inspection) dokáže v reálném čase sledovat, zda jsou všechny komponenty výrobku na svém místě a správně namontovány. Aplikace pro detekci a počítání objektů (Object Detection And Counting) pak umí počítat, sledovat a kategorizovat produkty nebo jejich části v průběhu celého výrobního nebo logistického procesu, a to rychlostí přesahující 1 000 kusů za minutu. Třetím nástrojem je detekce defektů (Defect Detection), kdy systém umí automaticky vyhledat a upozornit na jakékoli poškození nebo znečištění výrobku či jeho obalu.

 
FORXAI studio na veletrhu uvede řešení pro:  
 
Rozpoznávání a počítání objektů 
 
Řešení poskytuje přesné statistiky o počtu vyrobených položek podle času a typu (kategorie). Používá se především pro výrobní účely nebo například pro inventarizaci.  
 
Kontrolu kvality montáže
 
Monitoruje chybějící nebo nesprávně použité díly, jako jsou šrouby, příruby, kabely, konektory a další výrobní komponenty na montážní výrobní lince.  
 
Vizuální kontrolu defektů 
 
Monitorovací systém pro kontrolu prasklin, deformací, znečištění, chybějících či nesprávných komponent výrobků. Systém založený na hlubokém strojovém učení může výrazně zlepšit výrobní proces a z hlediska reklamací ušetřit náklady společnosti.  
 
 
AI ušetří firmám stovky tisíc korun měsíčně
 
Nasazením nástrojů FORXAI lze optimalizovat firemní procesy a dosáhnout tak výrazného zvýšení produktivity výroby a současně snížit provozní náklady. Je možné například zrušit operační místo pro kontrolora kvality a tím ušetřit prostor, který mohou využit pro instalaci nových strojů. Podle našich interních propočtů firmy díky AI ušetří měsíčně až stovky tisíc korun.
 
Jak probíhá učení AI?
 
Systém založený na hlubokém strojovém učení výrazně zdokonalí výrobní proces z hlediska bezpečnosti i efektivnosti. Nahráním fotek lze ukázat do systému, na jaké defekty se má zaměřit a jaké objekty má rozpoznat. Nástroj zároveň ukazuje míru spolehlivosti v rozpoznávání, takže i v průběhu času můžete model zdokonalovat a jeho pokroky monitorovat a vyhodnocovat.  Tímto jednoduchým postupem AI učíte. Uživatelsky přívětivé a intuitivní rozhraní AI studia umožňuje pracovat samostatně bez zásahu třetí strany. 
 
 
Premiéra FORXAI Mirror na MSV 2023
 
Softwarový vývoj FORXAI Mirror probíhal v brněnském výzkumném a vývojovém centru Konica Minolta. A právě v Brně na Mezinárodním strojírenském veletrhu představíme FORXAI Mirror odborné veřejnosti poprvé. Otestovat toto kouzelné zrcadlo mohou návštěvníci přímo na veletrhu.
 
Zařízení FORXAI Mirror se skládá z chytré kamery připojené k displeji velikosti člověka, který se aktivuje přiložením takzvané RFID karty a zvednutím rukou. Umělá inteligence v kameře je naprogramována tak, aby v reálném čase detektovala a zkontrolovala správnost nasazení ochranných pomůcek. Zařízení nejen zkontroluje, zda osoba na některou z pomůcek nezapomněla, ale také, jestli je má správně nasazené. Na displeji se pak v reálném čase stejně jako v zrcadle ukáže výsledek testu ve formě piktogramů se zvýrazněním případných nedostatků.
 
Tato pokročilá AI technologie kontroluje požadované ochranné pomůcky zaměstnanců ve výrobních firmách např. z oblasti potravinářského, chemického, farmaceutického průmyslu a z dalších sektorů, ve kterých je požadována zvýšená ochrana zdraví zaměstnanců při práci. Automatizovaně vytváří reporty a umí také zaměstnanci odemknout dveře, pokud jsou všechny požadavky na ochranné pomůcky splněny. Zařízení významně přispívá k BOZP a k plnění legislativních požadavků na ochranu zdraví zaměstnanců.  
 
64. ročník mezinárodního strojírenského veletrhu proběhne ve dnech 10. až 13. října na brněnském Výstavišti.
 
 
Náš stánek č. stánku 078 najdete v pavilonu F, poblíž programu Digitální továrna, kterého se účastní i naši odborníci.
 
Těšíme se na setkání!
 
Tým Konica Minolta
 
Více informací o veletrhu najdete na www.bvv.cz/msv.